08.02.2024

Pajączki na nogach, do jakiego lekarza się wybrać?

Pajączki na nogach, do jakiego lekarza się wybrać?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kaczmarek

Anna jest pasjonatką domowych porządków i organizacji przestrzeni. Jej artykuły są pełne praktycznych wskazówek dotyczących sprzątania, przechowywania rzeczy oraz tworzenia funkcjonalnych wnętrz. Jeśli marzysz o uporządkowanym i przytulnym domu, inspiracje Anny na pewno Cię zainspirują.

Udostępnij

Tak zwane pajączki na nogach to dość powszechne zjawisko, z którym zmagają się przede wszystkim kobiety. Pajączki oczywiście nie tylko pojawiają się na nogach, ale również na twarzy, rękach, dekolcie, piersiach, brzuchu, a nawet na plecach. Przyczyn powstawania pajączków jest mnóstwo - uwarunkowania genetyczne, mała aktywność ruchowa, dieta, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a nawet zabiegi kosmetyczne, m.in. masaż bańką chińską czy depilacja woskiem. Jeżeli zauważysz u siebie pojawiające się pajączki nie czekaj, lecz umów się do lekarza specjalisty, jakim jest flebolog. Flebologia estetyczna zajmuje się diagnostyką, leczeniem, jak również profilaktyką schorzeń żylnych.


Pierwsza wizyta u flebologa, jak wygląda?

Na pierwszej wizycie u lekarza flebologa pacjenci wybierający się z problemem jakim są pajączki muszą być przygotowani na szczegółowy wywiad lekarski, a także na badanie USG żył Dopplera. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać, jednakże trzeba być świadomym, że konieczne będzie odsłonięcie części ciała, np. nogi, na której będzie przeprowadzane badanie. Lekarz flebolog przesuwa po skórze głowicę emitującą falę dźwiękową, która następnie odbija się od krwi i powraca do głowicy, która przesyła wyłapany obraz na monitor. W taki sposób lekarz może określić przyczynę powstawania pajączków, a także stworzyć plan leczenia i zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby.

Jakie są metody leczenia pajączków?

Do najpopularniejszych metod leczenia pajączków należy małoinwazyjna skleroterapia lub laserowe usuwanie pajączków z wykorzystaniem światłowodu. Skleroterapia zazwyczaj jest wykonywana w przypadku niewydolności żylnej o małym lub średnim kalibrze, dlatego idealnie nadaje się do leczenie venulektazji lub teleangiektazji. Zmiany te ostrzykuje się specjalnym preparatem w formie płynnej lub spienionej. Po przeprowadzonym zabiegu zalecane jest jak najszybsze rozpoczęcie chodzenia. Drugim sposobem na zamknięcie pajączków jest laserowe usuwanie zmian z wykorzystaniem cienkiego światłowodu. Duża energia oddziałuje na światło naczynia, co doprowadza do jego obliteracji, a w konsekwencji do całkowitego zamknięcia. Wspomniany zabieg nie tylko gwarantuje szybkie, ale również estetyczne efekty.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
szukam dobrego frenologa w Katowicach - ktoś poleci ?
~MArta
08.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności